|
ARTYKUŁY
"Bije, bo kocha" - mechanizmy psychologiczne przemocy
- "A jeśli sędzia mi nie uwierzy?"
"Bije mnie, bo mnie kocha."
"Przeprosiła mnie i powiedziała, że coś z tym zrobi."
"Nie mogę spać przez niego, boję się, że mi coś zrobi."
Dlaczego ofiary przemocy tak mówią i myślą?
Dlaczego wykorzystywane przez synów matki nie oddzielają się od nich?
A molestowani psychicznie przez swoje żony mężczyźni nie odchodzą od nich?
Dlaczego wciąż tkwią w związkach pełnych cierpienia i bólu?
[ ]
Co robić, gdy komuś dzieje się krzywda?
- Znasz kogoś, kto jest bity?
Twoi rodzice zastraszają Cię?
Twoi rodzice sami krzywdzą się wzajemnie?
Boisz się swojego wujka?
Ktoś ciągle wysyła ci SMS-y z pogróżkami?
Chcesz uciec z domu?
Może myślisz o samobójstwie?
[ ]
Stosuję przemoc. Co mogę z tym zrobić?
- Może przez cały czas chcesz kontrolować zachowanie drugiej osoby? Może to ty "trzymasz kasę" i do ciebie "należy" ostatnie zdanie na temat tego, co kupicie razem i "nie ma więcej dyskusji"?
Kto jest słabszy w tej sytuacji, tej relacji? Jeśli celowo wykorzystujesz swoją przewagę intelektualną, fizyczną, finansową do tego, by zadać ból, cierpienie drugiej osobie, zniewalasz ją i poniżasz - może jesteś sprawcą przemocy?
Przeczytaj artykuł i sprawdź!
[ ]
Niebieska karta
- Niebieska karta jest procedurą stworzoną przede wszystkim w celu udzielania skuteczniejszej pomocy osobom doświadczającym przemocy domowej. Niebieska Karta ma ułatwić osobom doświadczającym przemocy w rodzinie dostęp do informacji, uzyskanie wsparcia i pomocy oraz dokumentowanie zdarzeń związanych z przestępstwem przemocy.
[ ]
OBSERWATOR SĄDOWY
- Program "OBSERWATOR SĄDOWY" jest autorskim projektem Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw "KARTA 99" realizowanym cyklicznie od 2006r.
[ ]
MAŁE VADEMECUM PRAWA - czyli co każdy wiedzieć powinien
- Każda sprawa ma swój charakter, specyfikę i procedurę. Bez względu jednak na te odmienności istnieje katalog zasad, które wstępując na drogę procesową ZAWSZE należy przestrzegać. Oto one:
[ ]
GDY JESTEŚ ŚWIADKIEM W SPRAWIE KARNEJ...
- Człowiek z natury jest istotą ciekawską. Stąd z zainteresowaniem przygląda się i słucha, co się dzieje w jego najbliższym otoczeniu. Obserwujemy więc ludzi w kolejce, słuchamy rozmów prowadzonych w autobusie, biegniemy w miejsce, gdzie zdarzyło się coś ciekawego. W większości są to sprawy codzienne i błahe, o których szybko zapominamy. Bywa jednak i tak, że jesteśmy świadkiem zdarzeń o większym znaczeniu, na przykład przestępstwa. To, jak się wówczas zachowamy, może zadecydować jak potoczy się życie innych osób, zwłaszcza ofiary i sprawcy przestępstwa. Nie rzadko też decyduje o kierunku całego postępowaniu. Z uwagi na doniosłość funkcji, warto poznać regulacje prawne obrazujące spoczywające na świadku obowiązki oraz przysługujące mu prawa.
[ ]
PRZYDATNE PRZEPISY PRAWNE
-
[ ]
Pouczenie pokrzywdzonego o podstawowych uprawnieniach i obowiązkach
-
[ ]
Dlaczego tak mało osób wierzy, że może zmienić swoje naznaczone koszmarem przemocy życie?
- Każdy z nas wchodząc w tzw. dorosłe życie wierzy, że będzie ono długie i szczęśliwe.
Stan świadomości zwany zakochaniem silnie wzmacnia w nas poczucie wyjątkowości i wiarę w to, że razem z naszym partnerem możemy przenosić góry.
Niestety proza życia, odmienność charakterów, czy tez zwykły, ślepy los sprawiają, iż narastające miedzy nami konflikty nabierają dramatycznego charakteru doprowadzając w końcu do rozstania w cierpieniu i poczuciu osamotnienia.
[ ]
Przemoc jako problem społeczny
- Przemoc nie jest nowym problemem społecznym, ale jego eskalacja zatacza coraz szersze kręgi w świecie nam współczesnym, przyjmując nowe formy i powodując coraz szersze, tragiczne skutki.
Problem ten został zauważony zarówno w europejskiej jak i w polskiej polityce społecznej, bowiem jego następstwa prowadzą do wyłączenia społecznego jednostki lub grupy.
[ ]
JAK DZIAŁAĆ BY CHRONIĆ SWOJE DZIECKO PRZED SEKSUALNĄ PRZEMOCĄ?
- Tylko co dziesiąty rodzic w Polsce podejmuje się rozmawiać ze swoim dzieckiem o meandrach życia seksualnego by przygotować je do rozsądnych decyzji i uchronić przed seksualną przemocą. Przeciętny Polak niewiele wie nt. przemocy seksualnej, z pewnością zbyt mało by uchronić swe dzieci przed atakami sprawcy. Jeśli więc rodzice i wychowawcy nie podejmują profilaktyki - dziecku pozostaje jedynie loteria. Być może będzie miało na tyle szczęścia, że nigdy nie zostanie wybrane na ofiarę przez sprawcę. Choć badania naukowe odzierają i z tej iluzji: w ogólnej populacji dzieci seksualnego krzywdzenia doświadcza 10-40% dziewczynek i 5-20% chłopców. Dane są szacunkowe i raczej zaniżone niż zawyżone. Większość dramatów młodych ludzi nigdy nie zostaje ujawnionych.
[ ]
POLSKIE PRAWO WOBEC PRZEMOCY
- Tym razem chciałabym przyjrzeć się zjawisku przemocy w rodzinie z perspektywy nieco innej niż dotychczas, a mianowicie z perspektywy przepisów obowiązujacych w polskim prawodawstwie. Celem tego artykułu nie jest ocena czy poddanie krytycznej analizie tych zapisów a jedynie dostarczenie informacji na ich temat, które być może okażą się pomocne osobom ich poszukującym.
[ ]
To dla jego dobra - kary wychowawcze a przemoc
- Wychowanie dziecka to spora przygoda. Z jednej strony: większość z nas czuje potrzebę posiadania potomstwa. Niby jest to naturalne i, co za tym idzie, wychowywanie powinno być dla rodziców czynnością prostą i niemal odruchową. Z drugiej strony: jak już dziecko mamy (szczególnie pierwsze), okazuje się, że wcale nie jest to takie proste. Prostsze robi się podobno dopiero przy trzecim :-).
[ ]
Czy historia musi się powtarzać? Przemiana ofiary w sprawcę
- Przemiana ofiary w sprawcę. - Każdy z nas styka się z przemocą. To, czy dotyka nas osobiście i jak radzimy sobie z tym trudnym doświadczeniem, może wpłynąć na dalszy kształt naszego życia.
[ ]
Niszcząca moc słowa - przemoc psychiczna
- Co to jest przemoc psychiczna? Przemoc fizyczna... wiadomo: ktoś kogoś bije - na ogół silniejszy słabszego. Zostają po tym niekiedy siniaki i zaczerwienienia oraz pamięć zadanego bólu fizycznego.
[ ]
PRZEMOC W RELACJI RODZIC - DZIECKO ODARTA Z MITÓW cz. 1
- Co to jest przemoc psychiczna? Przemoc fizyczna... wiadomo: ktoś kogoś bije - na ogół silniejszy słabszego. Zostają po tym niekiedy siniaki i zaczerwienienia oraz pamięć zadanego bólu fizycznego.
[ ]
PRZEMOC W RELACJI RODZIC - DZIECKO ODARTA Z MITÓW cz. 2
- Warto w tym miejscu zatrzymać się chwilę nad problemem tego typu przemocy, która dość często pojawia się wobec dzieci i młodzieży w tzw. normalnych, dobrych domach - nie będąc jednocześnie identyfikowaną przez sprawców jako przemoc. Często sama ofiara ma tu poważne zamieszanie. Chodzi konkretnie o ten rodzaj przemocy, który ogranicza - wykorzystując zależność materialną i emocjonalną - podstawową autonomię młodego człowieka na bardzo głębokich poziomach.
[ ]
Nie tylko bicie - spojrzenie na zjawisko przemocy. Część 1 - przemoc chłodna
- Zjawisko przemocy domowej kojarzy się większości z nas przede wszystkim z przemocą fizyczną - bezpośrednim atakiem na drugą osobę i takim skojarzeniom nie można odmówić słuszności jednak zjawisko przemocy dotyczy szerszego kręgu zachowań, a niekiedy także zaniechań wobec innego człowieka.
[ ]
Nie tylko bicie - spojrzenie na zjawisko przemocy. Część 2 - przemoc gorąca
- Pierwszą część artykułu poświęciliśmy rozważaniom dotyczącym przemocy psychicznej i ekonomicznej wobec osób najbliższych, a więc tym zjawiskom, które określa się mianem przemocy chłodnej - pozbawionej bezpośredniego, fizycznego ataku sprawcy na drugą osobę a koncentującej się na oddziaływaniach wymierzonych w naruszenie równowagi psychicznej, poczucie bezpieczeństwa, wiarę we własne sprawcze możliwości osoby doświadczającej przemocy.
W tym artykule chciałabym się skupić na tych formach przemocy domowej, które w powszechnej opinii najsilniej kojarzą się z krzywdą. Przemoc gorąca jest bowiem tym co najczęściej za przemoc uważamy.
[ ]
MÓJ SYN OD ZAWSZE SPRAWIAŁ KŁOPOTY - PO CO KOMU KOZIOŁ OFIARNY?
- W przenośni "kozioł ofiarny" znaczy tyle, co człowiek, na którego niesłusznie zrzuca się całą odpowiedzialność za coś.
Sformułowanie "kozioł ofiarny" pochodzi z biblijnej opowieści dotyczącej Azazela. Azazel to hebrajskie imię symbolizujące złego ducha zamieszkującego pustynię.
[ ]
|
|
|