Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy - 2022


Zawsze bezpieczna. Psychologiczne aspekty samoobrony kobiet


Wojciech Kruczyński, Paweł Droździak

"Przemoc, gwałt, kradzież? Owszem, ale mnie to nie dotyczy!" - oto największa pułapka, w którą wpadły współczesne kobiety. Wymarzona sytuacja dla napastnika. "Skoro świat jest sprawiedliwy a ja dobra, to nie może mi się przydarzyć coś takiego jak gwałt, czy to ze strony znajomego, czy obcego. Skoro do tej pory nic mi się nie zdarzyło, to już zawsze tak będzie".

Tego typu przekonania dają nam coś bardzo cennego: poczucie bezpieczeństwa.

Dają nam jednak coś jeszcze: pozycję idealnej ofiary.

Jak wskazują autorzy: "kobiecie nie wolno głośno krzyczeć, nie wolno się złościć, nie wolno używać siły. Kobieta ma być miła, grzeczna i uległa. Tak wychowuje ją społeczeństwo i w taki właśnie sposób przygotowuje ją do roli idealnej ofiary. Nie musisz się na to zgadzać. Masz prawo bronić swoich granic fizycznych i psychicznych. O tym właśnie jest ta książka".

I trzeba przyznać, że autorzy wywiązali się ze swoich obietnic. Od samego początku dowiadujemy się, dlaczego bagatelizujemy niebezpieczeństwo, jaka jest różnica między uważnością a paranoją, co potrzebne jest nam do skutecznej samoobrony. Poznajemy mechanizmy rządzące rodzinami i społecznościami, błędy w naszym, kobiecym myśleniu. Na przykład, kiedy to wolimy zamknąć się w małym, ciasnym pomieszczeniu z mężczyzną, który budzi nasz strach tylko po to, by nie urazić jego uczuć i nie wyjść na idiotkę. Dowiemy się jak pięknie nauczyłyśmy się tłumić doznania z naszego ciała, negatywne emocje, napięcie mięśniowe - wszystkie te informacje, które dała nam ewolucja do obrony.

To, co w tej książce jest niezwykłego to fantastyczne wejście w psychikę kobiety oraz agresora. Zapewne czytając kolejne strony odnajdziesz się w wielu sytuacjach, w których już byłaś i tylko dlatego, że miałaś wtedy szczęście - to dzisiaj o nich nie pamiętasz. Dowiesz się jak mówi, chodzi, wygląda ofiara, jak jest testowana przez przestępcę, jak naruszane są jej granice. Poznasz kilka typów agresorów i dowiesz się, jak możesz się przed nimi obronić. Zrozumiesz, że kluczem do samoobrony jest odzyskanie kontroli nad sprawcą i zamiana ról: to ty masz być uważna, masz testować i wysyłać jasne, niepozostawiające wątpliwości komunikaty. "Twoim zadaniem jest odrzucenie roli, którą proponuje Ci napastnik w swojej grze. Wyjście z roli ofiary. Im wcześniej to zrobisz, tym większe masz szanse przeżycia".

Książka wydaje się być pozycją obowiązkową dla każdej kobiety. Napisana w przyjazny sposób, zawiera wiele przykładów i ćwiczeń. Najważniejsze jednak, że w sposób niepozostawiający wątpliwości uświadamia i edukuje, dzięki czemu może uratować życie lub zdrowie niejednej kobiecie.

Autorka recenzji: Sylwia Wolna


Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy