Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy - 2022


WYZWOLENI RODZICE, WYZWOLONE DZIECI - TWOJA DROGA DO SZCZĘŚLIWSZEJ RODZINY


Adele Faber, Elaine Mazlish

"Nie ma samolubnego dziecka. Jest tylko dziecko, które musi poznać radość płynącą z dzielenia się.
Nie ma leniwego dziecka. Jest tylko dziecko, któremu brakuje motywacji, które potrzebuje kogoś, kto uwierzy, że potrafi ciężko pracować, jeśli mu na tym zależy.
Nie ma niezdarnego dziecka. Jest tylko dziecko, które powinno ćwiczyć swoje ciało i którego sposób poruszania się trzeba zaakceptować.
W dzieciach - wszystkich bez wyjątku - należy podziwiać to, co najlepsze, a ignorować lub inaczej ukierunkować to, co najgorsze.
Kto podejmie to wyzwanie?
Rodzice.
Kto oprócz rodziców może zmienić siebie tak, aby po jakimś czasie dziecko mogło się zmienić?"

Autorki książki "Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci" pozwalają nam towarzyszyć w przemianach, jakie następują w ich rodzinach, odkąd zapisały się na warsztaty dla rodziców prowadzone przez dr Haima Ginnota. Wraz z nimi poznajemy inny sposób patrzenia na piękno bycia rodzicem, wyzwania, jakie przed nim stoją i możliwości, które otwiera pełna szacunku i zrozumienia komunikacja z bliskimi. Stajemy się świadkami żmudnej pracy nad sobą, której podejmują się rodzice, aby wprowadzić w życie nowy język- język, który umożliwia ich dziecku stawanie się silną osobą, dostrzegającą swoją wartość, potrafiącą działać w zgodzie z sobą i nie krzywdząc innych oraz mającą poczucie bycia kochanym przez najważniejsze osoby.

Wraz z autorkami przekonujemy się, dlaczego i jak krzywdzą słowa: "Zawsze jesteś...", "Dlaczego Ty nigdy...", "Jesteś leniem" ale także "Jesteś grzecznym chłopcem", "Jesteś wspaniały". Ze wzruszeniem obserwujemy zarówno ich sukcesy, jak i chwile zwątpienia, porażek oraz powrotu do starych schematów, raniących zachowań. Książka w piękny sposób pokazuje, że dziecko nie potrzebuje rodziców idealnych, ale takich, którzy potrafią dostrzec i wyrazić jego potrzeby, pokazać, że jego myśli i uczucia są ważne, bo jest człowiekiem dobrym i godnym szacunku, a także zdają sobie sprawę, że mają prawo do błędów i każdy moment jest dobry, by te błędy naprawić.

Jeśli kiedykolwiek dopadało Cię poczucie winy, po słowach, które wypowiedziałaś/eś do dziecka, jeśli nie wiedziałaś/eś, co zrobić, gdy dziecko urządza histerię w sklepie z zabawkami albo bije rodzeństwo- ta książka na pewno rozwieje Twoje wątpliwości i wskaże nowe kierunki.

Autorka recenzji: Magdalena Kasprzak


Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy