Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy - 2022


TOKSYCZNI RODZICE


Susan Forward

Rodzice są najważniejszymi osobami w życiu każdego dziecka, jawiącym się mu z racji jego bezbronności jako istoty doskonałe. Dlatego powinni być oparciem w kłopotach, towarzyszem w radościach, wzorem do naśladowania. Ich podstawową rolą jest roztaczać wokół pociechy aurę bezpieczeństwa, miłości i akceptacji. Jednakże smutną prawdą jest, że nie wszystkie rodziny funkcjonują w taki sposób. W wielu przypadkach rodzice nie wywiązują się z oczekiwanego od nich zadania, wychodzą ze swej roli stając się nawet oprawcami i szydercami. Tego typu relacje opisuje w książce "Toksyczni rodzice" uznana amerykańska psychoterapeutka, autorka wielu bestsellerów Susan Forward.

Strukturą całej publikacji są autentyczne, często szokujące, historie życia jej pacjentów odrzuconych i poniżanych przez rodziców, nadmiernie kontrolowanych, czy zmagających się z ich nałogami oraz przemocą fizyczną i seksualną. Książka ukazuje również całe spektrum osobowości już dorosłych osób skrzywdzonych w dzieciństwie. Pacjenci Forward to osoby o niskiej samoocenie, nękane poczuciem winy, nierzadko wplątane w toksyczne związki przypominające w gruncie rzeczy ich relacje z rodzicami. Osoby te zazwyczaj nie były świadome jak wielki wpływ na ich obecne problemy ma trauma dzieciństwa.

Głównym atutem książki "Toksyczni rodzice" nie jest jednak sam opis funkcjonowania destrukcyjnych rodziców i następstw tego dla ich dzieci. Forward kieruję swoją pracę do wszystkich osób, które chcą poskromić demony przeszłości. Pokazuje ona drogę do odszukania i uzdrowienia w sobie skrzywdzonego dziecka.

Autorka pisze: "Nasi rodzice sieją w nas mentalne i emocjonalne ziarna - ziarna, które rosną wraz z nami. W niektórych rodzinach są to ziarna miłości, szacunku i wolności. Niestety, w wielu innych są to ziarna strachu, obowiązku czy winy. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy, książka ta przeznaczona jest dla ciebie. Kiedy dorastałeś, zasiane ziarna rozrosły się w niewidoczne chwasty, które zaatakowały twoje życie tak dalece, że nie potrafisz sobie nawet tego wyobrazić. Ich pędy mogły zaszkodzi twoim uczuciowym związkom, karierze, życiu rodzinnemu; to one z pewnością zdusiły w tobie pewność siebie i poczucie własnej wartości. Zamierzam pomóc ci w odnalezieniu tych chwastów i wyrwaniu ich".

Forward w drugiej części książki formułuje etapy uwolnienia się od zgubnego wpływu rodziców. Porady są przedstawione często w formie ćwiczeń, uzupełnione dużą dawką przykładów, napisane w sposób zrozumiały i przystępny. Pozycja "Toksyczni rodzice", może być, jak pisze autorka "wędrówką ku prawdzie i odkryciom", u której kresu czytelnik wykazując się siłą i odwagą może zacząć odzyskiwać utraconą kontrolę nad własnym życiem.

Autorka recenzji: Gabriela Krypska


Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy