Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy - 2022


Szantaż emocjonalny. Jak obronić się przed manipulacją i wykorzystaniem


Susan Forward, Donna Frazier

W kontaktach z pewnymi ludźmi często zadajemy sobie pytania: Dlaczego nie umiem wyrazić swojego zdania?, Dlaczego wciąż czuje się winny?, Dlaczego nie potrafię odmówić?

Nierzadko w tych relacjach zauważamy, że rezygnujemy z czegoś na rzecz drugiej osoby, nie zważając przy tym na własne potrzeby i odczucia. Jeżeli zaś podejmujemy próbę sprzeciwu, spotykamy się z groźbami i deprecjonowaniem naszej osoby. Tak wygląda oddziaływanie szantażu emocjonalnego. Tę formę manipulacji opisuje w swojej bestsellerowej książce Szantaż emocjonalny Susan Forward wraz z Donną Frazier. Książka zdobyła w Polsce dużą popularność, doczekując się niedawno wznowienia.

Publikacja podzielona jest na dwie części. W pierwszej autorka bierze pod lupę pojęcie szantażu, przedstawiając jego symptomy. Pozwala to czytelnikowi na upewnienie się, czy rzeczywiście pozostaje pod jego wpływem. Forward dużo miejsca poświęca opisowi funkcjonowania samego szantażysty, który jak się okazuje może mieć bardzo rożne oblicza. Podaje dogłębnej analizie jego wnętrze, pozwalając na lepsze zrozumienie tego, co nim kieruje. Jednakże autorka podkreśla, że do szantażu trzeba dwojga. Dlatego analizie poddaje także ofiarę szantażu, pokazując czytelnikowi , jakie jego zachowania i słabości, mogą zostać skrzętnie wykorzystane przez szantażystę. Druga część ma charakter praktyczny. Autorka krok po kroku uczy, jak zmienić swoje reakcje i tym samym uzdrowić relacje. Pomaga nabyć czytelnikowi umiejętności skutecznej niedefensywnej komunikacji i stawiania granic. Opisuje także, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, pojawiającymi się zazwyczaj w relacji z szantażystą. Wszystko w prostej, ćwiczeniowej formie.

Książka Szantaż emocjonalny. Jak obronić się przed manipulacja i wykorzystaniem jest dobrą pozycją dla osób doświadczających manipulacji w związkach, pracy, rodzinie. Autorka podkreśla, że istnienie szantażu emocjonalnego w relacji, nie skazuje jej na zagładę. Zmiana jest możliwa, należy jednak zacząć ją od siebie!

Autorka recenzji: Gabriela Krypska


Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy