Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy - 2022


Od jutra nie piję. Praktyczne uwagi na temat leczenia uzależnienia od alkoholu

Vernon E. Johnson

Książka "Od jutra nie piję" wydaje się być już klasykiem w literaturze uzależnień. Chociaż nie doczekała się w ciągu ostatnich lat nowego wydania, wciąż nie została w należyty sposób zastąpiona przez żadną inną publikację. Nie ma innej książki, która byłaby tak często cytowana i polecana przez alkoholików i ich rodziny. Obecna jest na czatach, forach, grupach wsparcia, a nawet w gabinetach psychoterapeutycznych i lekarskich. Mimo tego, iż napisana nie jest przez psychologa, to jednak ciężko znaleźć lekturę, która w tak dokładny i przystępny sposób przeprowadzi czytelnika krok po kroku przez mechanizmy uzależnienia.
Znajdziemy w niej wszystko to, co powinniśmy wiedzieć niezależnie od tego, czy sami mamy problem z alkoholem, czy ma go ktoś z naszych bliskich. To książka z tych, które otwierają oczy, dodają nadziei, układają wiele elementów w jedną całość. Nie ma jednak w niej frazesów, płytkich rad - "Alkoholizm obejmuje nie tylko alkoholików. W rodzinie może być tylko jeden alkoholik, ale cierpieć z powodu choroby będą wszyscy. Jedyną różnicą między alkoholikiem, a jego współmałżonkiem, w przypadku gdy ten nie pije, jest fakt, iż alkohol wyniszcza jedno z nich pod względem fizycznym. Poza tym oboje mają wszystkie inne objawy identyczne. Obok każdego pijącego znajduje się chory trzeźwy, będący niemal dosłownie jego lustrzanym odbiciem".

Książka przeprowadzi nas przez podłoże alkoholizmu, mechanizmy kierujące zachowaniem alkoholika oraz jego rodziny, skutki picia dla pamięci i zdrowia, aż do kryzysu i wynikających z niego korzyści. Kryzys bowiem jest przez autora interpretowany jako szansa na wyzdrowienie i warunek zmian. Poznamy metodę interwencji, sposoby leczenia ostrej fazy alkoholowej, by przejść do fazy rehabilitacji i leczenia.
"Od jutra nie piję" polecić można każdemu zainteresowanemu tematyką alkoholizmu, ale wydaje się być najbardziej użyteczna dla osób uzależnionych i ich bliskich.
Amerykański klasyk, chociaż wydany w Polsce ostatni raz na początku lat 90, pomimo pewnych różnic międzykulturowych, nie chce ustąpić miejsca nowszym publikacjom.

Autorka recenzji: Sylwia Wolna


Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy