Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy - 2022


Lęk przed bliskością


Janet Woititz

Janet Woititz to jedna z czołowych autorek, poruszających problematykę osób z rodzin alkoholowych. W swojej pozycji "lęk przed bliskością" przybliża jeden z trudniejszych obszarów dla DDA, czyli tworzenie związków. Jak pisze sama autorka "dedykuję tę książkę wszystkim, którzy walczą o bliskość i przeciwko niej" i wydaje się to być najodpowiedniejsza charakterystyka tej pozycji.

Na szczególne uznanie zasługuje forma książki: ułożona jest w logiczną, jasną całość. Najpierw dowiemy się, czym kierujemy się w wyborze partnera, co to jest właściwie zdrowy związek, by w końcu przejść do głównej części pozycji: problemów w związkach wspólnych dla dorosłych dzieci alkoholików. Ta część wydaje się być zdecydowanie najsilniejsza: skonstruowana w taki sposób, że przedstawiony jest pewien mit, w który zwykły wierzyć osoby z rodzin dysfunkcyjnych, by następnie wskazać prawdę i dość dokładnie, a jednocześnie czytelnie, opisać mechanizmy rządzące takim tokiem myślenia.

Końcową część książki zajmuje tematyka zagadnień seksualnych w związkach homoseksualnych oraz kilka rad, dla osób które kochają DDA.
Na uwagę zasługuje końcowe podsumowanie, przedstawiające ogólne już charakterystyki postępowania osób z rodzin alkoholowych, z dokładnym wyjaśnieniem.

Podsumowując "lęk przed bliskością" jest pozycją godną polecenia, szczególnie dla osób cierpiących z powodu trudnej historii rodzinnej, czujących, że wciąż ich związki nie są satysfakcjonujące, że wciąż popełniają te same błędy, lub wiążą się z tymi samymi osobami, często z zaburzeniami osobowości.

Z drugiej strony warta jest polecania także dla partnerów DDA - jeśli chcesz zrozumieć mechanizmy rządzące twoją żoną lub mężem, jeśli często nie rozumiesz ich zachowania, a pewne sprawy wydają ci się irracjonalne, to ta książka może być cenna również dla ciebie.

Autorka recenzji: Sylwia Wolna


Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy