Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy - 2022


Coś zupełnie innego. Piekło dorastania


Arnhild Lauveng

Petter jest przygnębiony, co utrzymuję się dłuższy czas. Nie widzi sensu w życiu, rozmyśla o śmierci. Janette boi się iść do szkoły, nie wiedząc, dlaczego się tego lęka. Sama myśl o wyjściu jest dla niej obezwładniająca. Amir jest chłopcem, który robi wszystko szybciej niż inni. Nie potrafi zwolnić, skupić się nawet na chwilkę, choć bardzo by chciał. Ci nastolatkowie są bohaterami książki Coś zupełnie innego. Piekło dorastania, której autorką jest norweska psycholog Arnhild Lauweng. Ich historie, a także wiele innych, opisane z ogromnym wyczuciem i zrozumieniem, przybliżają czytelnikowi świat osób chorych psychicznie - wcale nie odległy i obcy lecz codzienny, mogący się stać pośrednio lub bezpośrednio światem każdego człowieka.

Najnowsza publikacja Arnhild Lauweng jest pozycją przeznaczoną dla osób mających problemy psychiczne lub żyjących na co dzień z chorymi: rodziców, dzieci, partnerów, przyjaciół. Książka jest napisana w formie opowieści. Występują w niej fikcyjne postaci młodych osób cierpiących na różne zaburzenia lub po prostu mających problemy, które często pojawiają się w trudnym okresie dojrzewania. Opisane historie nie są suchymi, naukowymi studiami przypadku. Są to opisy ludzi z krwi i kości, którzy mają zainteresowania, marzenia oraz przyjaciół, rodzinę. Którzy często nie wyróżniają się aż tak bardzo z otoczenia, mimo iż ich cierpienie jest prawdziwe. Lauweng, której historia naznaczona jest piętnem schizofrenii, z ogromną delikatnością wchodzi w świat jednostki mającej problemy psychiczne. W piękny sposób uczy czytelnika akceptacji i zrozumienia oraz przede wszystkim daje nadzieję zmiany na leprze. Pisze: Kiedy jesteś w trudnościach, możesz uzyskać pomoc. I można poczuć się lepiej, nawet jeśli wszystko wygląda beznadziejnie. Wiem to. Z całą pewnością!

Dla mnie dużym atutem tej książki jest fakt, że ukazuje ona nie tylko perspektywę osób chorych, ale też ich najbliższych. Niektóre jej fragmenty opisują wyłącznie przeżycia przyjaciół czy sympatii bohaterów. Pokazują one, jak ciężko jest czasem drugiej osobie wczuć się w sytuację cierpiącego bliskiego człowieka. Pomaga także uświadomić osobom chorym, że nie mogą oczekiwać od innych czytania w myślach. Prawdziwe porozumienie można osiągnąć szczerością i głęboką rozmową, choć, nie ukrywając, wymaga to dużo odwagi.

W drugiej części publikacji autorka odpowiada na najczęściej zadawane pytania. Wyjaśnia, czym jest choroba psychiczna. Opisuje, jak to jest, gdy otrzymujemy pomoc od psychiatry, psychologa, terapeuty. Objaśnia działanie tajemnicy zawodowej oraz ukazuje czytelnikowi wady i zalety stosowania leków.

Coś zupełnie innego. Piekło dorastania jest publikacją, którą mogę polecić każdemu. Jest pozycją pisaną nie z perspektywy klinicysty spoglądającego zza stosów naukowych tomiszczy, lecz przez głęboko współczującą i rozumiejącą osobę. Można powiedzieć, iż jest to książka niosąca nadzieję. Gorąco polecam.

Autorka recenzji: Gabriela Krypska


Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy