Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy - 2022


BORDERLINE Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach


Paul T. Mason, RandiKreger

Czym właściwie jest borderline? Jaki ma wpływ na życie ludzi cierpiących na to zaburzenie, a jak wpływa na funkcjonowanie ich rodzin, przyjaciół, znajomych? Jak zrozumieć zachowanie wywołane przez borderline? Co zrobić, by odzyskać kontrolę nad własnym życiem, będąc w relacji z osobą dotkniętą tym zaburzeniem? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w książce P. Masona i R. Kreger "BORDERLINE Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach".

Publikacja ta jest spojrzeniem na zaburzenia osobowości typu borderline z różnych perspektyw. Z mozaiki historii ludzi cierpiących na borderline wyłania się obraz wielowymiarowego zaburzenia. Książka zawiera także wypowiedzi osób będących w bliskiej relacji z tymi, którzy są dotknięci borderline. Te, niekiedy szokujące przykłady z życia, pozwalają lepiej poznać i zrozumieć wewnętrzny świat osób z borderline. Codzienna walka z brakiem poczucia własnej tożsamości, niejednoznacznością i rozmyciem granic sprawia, że osoby te czują się zagubione i rozchwiane emocjonalnie. Raz stają się ofiarami, a innym razem wcielają się w rolę opiekuna. Działają według zasady "wszystko albo nic" - "w danym momencie ktoś może być albo dobry, albo zły; nie ma nic pomiędzy, żadnych odcieni szarości", w konflikcie często dostrzegają tylko jedno rozwiązanie jakiejś sytuacji.

Książka P. Masona i R. Kregerto podróż do obcego kraju - kraju, w którym panują inne przyzwyczajenia i zachowania. Poznajesz coś, co do tej pory było dla ciebie nieznane i niewyjaśnione. Okazuje się, że impulsywne zachowanie może oznaczać chęć pozyskania zainteresowania czy potrzebę opieki. Gdy osoba dotknięta borderline stosuje wobec ciebie przemoc słowną, ciągle cię krytykuje, obwinia czy kontroluje każdy twój ruch - może wówczas odczuwać paniczny lęk przed opuszczeniem. A co ty wtedy czujesz? Prawdopodobnie masz uczucie osaczenia, dręczy cię poczucie winy, mimo że z racjonalnego punktu widzenia nie zrobiłeś niczego złego. Raz jesteś chwalony i doceniany, a za chwilę czujesz chaos i napięcie w waszej relacji. Zazwyczaj jednak nie mówisz tego, co czujesz w obawie przed reakcją bliskiej ci osoby. Z tej publikacji dowiesz się, jak poradzić sobie w tego typu sytuacjach.

Autorzy książki w przejrzysty i zrozumiały sposób pokazują techniki radzenia sobie z trudnościami, pojawiającymi się w relacji z osobą o skrajnych emocjach. Z książki dowiesz się, jak wyznaczać granice i kształtować swoje umiejętności, jak w zdecydowany i klarowny sposób wyrażać swoje potrzeby. Poznasz też praktyczne wskazówki, które pozwolą ci odzyskać poczucie własnej wartości, wzmocnić swoją tożsamość, uwolnić się od odpowiedzialności za losy partnera i jego wyzdrowienie. Zmieniając coś w swoim zachowaniu, możesz wpłynąć na zachowanie drugiej osoby. Może okazać się to pomocne zarówno wtedy, gdy twój partner nie zdecyduje się sięgnąć po pomoc dla siebie, jak również wtedy, gdy podejmie próbę przezwyciężenia borderline. W książce poznasz historie ludzi, którym się to udało i uwierzysz, że to zaburzenie jest możliwe do wyleczenia lub przynajmniej się z nim oswoisz.

Ponadto publikacja "BORDERLINE Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach" z pewnością okaże się pomocna dla psychologów czy klinicystów - zawiera bowiem wiele cennych informacji przydatnych w pracy z pacjentami. Jednak książka ta pokazuje przede wszystkim rodzinom, przyjaciołom i partnerom żyjącym w relacji z osobami dotkniętymi borderline, że "zejście z emocjonalnej huśtawki" jest możliwe, że nie muszą "chodzić na palcach", mogą się wyzwolić i odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Autorka recenzji: Ewa Affek


Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy