Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy - 2022


Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach


Paweł Droździak, Renata Mazurowska

Nie ma życia bez związków, nie tylko tych intymnych. Niemożliwe jest życie w próżni, z dala od innych ludzi. Każda ważna dla nas osoba to inna relacja i chociaż każdy z nas chciałby tworzyć szczęśliwe, trwałe i zdrowe relacje, to w dzisiejszych czasach wydaje się to być szczególnie trudne. W dobie komputerów, indywidualizmu, pogoni za wygodą i konsumpcjonizmu, wydaje się być niemożliwe wejść w prawdziwie głęboką, szczerą, zaangażowaną i zdrową relację.

Subtelna sieć emocji, zaangażowanie, szczerość wydają się być szczególnie cenne dla związków nam najbliższych - z partnerem, rodzicami, dziećmi, przyjaciółmi. Jak stworzyć taki związek? Jak rozpoznać, kiedy idziemy w dobrym kierunku? Jak docenić coś, co mamy od lat? Jak powiedzieć coś, co zostało powiedziane już dawno temu?

Właśnie tego i wiele więcej dowiemy się w książce "Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach". Będziemy mieli możliwość spojrzeć na istotne dla nas relacje z dystansem.

Autorzy wiele uwagi poświęcili przejrzystości książki. Na jedną kwestię spojrzymy z kilku perspektyw psychologicznych, używając zarówno terminów naukowych, jak i potocznego języka, a wszystko to po to, by dobrze zrozumieć meritum: jak to z nami jest?

Drugim istotnym problemem książki jest uświadomienie sobie, kiedy coś jest nie tak? Kiedy jesteśmy zbyt blisko, kiedy relacja nas przygniata, unieszczęśliwia, nie satysfakcjonuje?

Dowiemy się, kiedy jest szansa na samodzielną zmianę - w sobie, swoich emocjach, zachowaniach, a kiedy dobrym rozwiązaniem może okazać się terapia.

Rozdziały podzielone są w bardzo przejrzysty, przyjazny sposób. Odnajdziemy tam takie elementy jak: relacje rodzicielskie, samotne macierzyństwo, zdrada, pierwsze związki, negocjacje.

Książkę można polecić wszystkim, a w szczególności tym, którzy zastanawiają się, dlaczego coś jest ciągle nie tak? Dlaczego nie potrafię się porozumieć z partnerem, dlaczego wciąż wybieram "złych chłopców", dlaczego nie dogaduję się z dzieckiem?

Autorka recenzji: Sylwia Wolna


Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy