WROCŁAWSKA KAMPANIA PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

 Wydarzenia
 Cyberprzemoc
 Poradnik FAQ dla rodziców
 Rady dla rodziców
 Organizatorzy
 Archiwum

Wrocław - piątek 30 września 2022

Poradnik FAQ dla rodziców


4. Mój syn mnie bije, gryzie, popycha, gdy się wścieka. Jak reagować wtedy?

Jeśli Twoje dziecko bije, gryzie, kopie przede wszystkim reaguj od razu, natychmiast, wyraź zdecydowany sprzeciw "nie wolno bić" lub "nie wolno gryźć". Syn musi dostać czytelny i jasny sygnał, że to co robi, jest złe.

Pomocne bywa również przytrzymanie dziecka, otulenie ramionami, by przerwać to co robi. Bez złości. Gdy ochłonie możesz wytłumaczyć mu, dlaczego nie może się tak zachowywać, powiedzieć np. "Rozumiem twoją złość, ale nie wolno bić, bo to boli", podpowiedzieć, jak można sobie radzić w podobnych sytuacjach bez bicia.

Gryzienie, kopanie, bicie to przejawy utraty panowania nad sobą. Uczucia, które dziecko nie potrafi, nie umie wyrazić za pomocą słów, zmusza je do użycia zębów, siły. Dzieci zwykle biją, gdy spotkają się z odmową lub próbą zdyscyplinowania. Możesz podświadomie chcieć mu oddać, by poczuło samo, jak to boli. Jednak, gdy uderzysz syna, dasz mu znak, że bicie jest akceptowanym sposobem wyrażania emocji.<< powrót          Copyright © 2007 / 2010 kampaniaprzemoc.pl - Program finansowany przez Miasto Wrocław