WROCŁAWSKA KAMPANIA PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

 Wydarzenia
 Cyberprzemoc
 Poradnik FAQ dla rodziców
 Rady dla rodziców
 Organizatorzy
 Archiwum

Wrocław - piątek 30 września 2022

Poradnik FAQ dla rodziców


3. Moje dziecko uspokaja się tylko, jak dostanie klapsa, więc to działa jak widać. Ja też dostawałem lanie i wyrosłem na porządnego człowieka.

Tak, może twoje dziecko się uspokaja, ale na krótko. Ono tylko powstrzymuje swoje emocje, boi się bólu i twojej złości, a nie zrozumiało, dlaczego ma się zachowywać inaczej. Dzieci bite rzeczywiście zaprzestają niewłaściwemu zachowaniu, ale w danej chwili. Z czasem jeden lekki klaps nie wystarcza, musi być kolejny, mocniejszy i jeszcze mocniejszy. Poza tym dziecko pilnuje się tylko wtedy, gdy masz je na oku, gdyż dzieci uczą się, że ważna jest nie zmiana zachowania, ale to, aby nie dać się przyłapać rodzicom. Będą nadal robiły to na co w domu nie ma przyzwolenia np. w szkole, przedszkolu itp.

Pamiętaj, że klapsy i bicie wywołują u dziecka różne trudne emocje, przede wszystkim bezsilność, lęk, upokorzenie, złość, chęć odwetu. Czuje się odrzucone i złe. Bite dzieci często bywają agresywne i konfliktowe w kontaktach z rówieśnikami. Mają niską samoocenę. Klaps uczy też dziecko, że siłą można osiągnąć cel, że można reagować agresją. Ty mu to pokazujesz, uczysz tego swoim zachowaniem.

Z przyzwoleniem na jeden nawet klaps trzeba być ostrożnym, bo zawsze można myśleć, że to tylko ten jeden raz...

Badania dowodzą, że nie wszystkie dzieci bite w dzieciństwie biją później, ale wszyscy dorośli, którzy biją, byli bici...<< powrót          Copyright © 2007 / 2010 kampaniaprzemoc.pl - Program finansowany przez Miasto Wrocław