WROCŁAWSKA KAMPANIA PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

 Wydarzenia
 Cyberprzemoc
 Poradnik FAQ dla rodziców
 Rady dla rodziców
 Organizatorzy
 Archiwum

Wrocław - piątek 30 września 2022

Poradnik FAQ dla rodziców


29. Kocham, wspieram i wymagam - trzy filary skutecznego wychowania.

"Bo dorosłemu nikt nie powie: 'Wynoś się', a dziecku często się tak mówi. Zawsze jak dorosły się krząta, to dziecko się plącze, dorosły żartuje, a dziecko błaznuje, dorosły płacze, a dziecko się maże i beczy, dorosły jest ruchliwy, dziecko wiercipięta, dorosły smutny, a dziecko skrzywione, dorosły roztargniony, dziecko gawron, fujara. Dorosły się zamyślił, dziecko zagapiło. Dorosły robi coś powoli, a dziecko się guzdrze. Niby żartobliwy język, a przecież niedelikatny. Pędrak, brzdąc, malec, rak - nawet kiedy się nie gniewają, kiedy chcą być dobrzy. Trudno, przyzwyczailiśmy się, ale czasem przykro i gniewa takie lekceważenie."
Janusz Korczak

Zadbaj o to, D rogi Rodzicu, by najważniejszym komunikatem, jaki wysyłasz codziennie do swojego dziecka było: kocham cię, szanuje cię i wierzę w ciebie. Dzieci, które czują się kochane i akceptowane przez najważniejsze osoby w ich życiu, same zachowują się w znacznie przyjemniejszy sposób.

   - Oferuj dziecku to, czego najbardziej potrzebuje - swój czas i uwagę ( "lepiej pół godziny z dzieckiem sam na sam niż cały dzień obok niego")

   - Wysłuchaj je- dzieci bardzo potrzebują kogoś, kto je wysłucha

   - Każdego dnia chwal i zachęcaj go do aktywności, poznawania, szukaj okazji do pozytywnych komentarzy

   - Daj mu poczucie bezpieczeństwa określając jasne reguły i zasady postępowania oraz konsekwentnie je egzekwuj - Wymagania są ważnym i koniecznym elementem dla rozwoju dziecka.

   - Pamiętaj o zasadzie " Szczęśliwy rodzic, szczęśliwe dziecko". Oprócz dzieci musisz otoczyć troską jeszcze jedną osobę - siebie. Dbanie o siebie jest korzystne nie tylko dla Ciebie, ale także dla twoich dzieci.

   - Oraz o innej ważnej zasadzie, że w kontaktach z dzieckiem obowiązuje zasada walizki " co włożysz do niej, to wyjmiesz"

   - Dla twojego dziecka jesteś najważniejszym nauczycielem - Jeśli chcesz, by ono wyrosło na takiego człowieka, jakim chciałbyś, aby był, to przede wszystkim sam musisz , drogi rodzicu, zachowywać się zgodnie z tym wyobrażeniem, czyli w taki sposób, jakiego oczekujesz od dziecka.

Wychowanie jest procesem, wymaga czasu, miłości i konsekwencji!<< powrót          Copyright © 2007 / 2010 kampaniaprzemoc.pl - Program finansowany przez Miasto Wrocław