WROCŁAWSKA KAMPANIA PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

 Wydarzenia
 Cyberprzemoc
 Poradnik FAQ dla rodziców
 Rady dla rodziców
 Organizatorzy
 Archiwum

Wrocław - poniedziałek 2 października 2023

Poradnik FAQ dla rodziców


22. Jak ważna jest zgodność w podejściu wychowawczym obojga rodziców ?

Zgodność zasad obojga rodziców jest bardzo ważna, by nauczyć dziecko odpowiednich zachowań w sposób zrozumiały. Ważne jest, by nie było rozbieżności między rodzicami, gdyż wtedy dzieci nie wiedzą, czego się od nich oczekuje i mają zamęt w głowie.

Nie ma rodziców, którzy zawsze we wszystkim się zgadzają. Jednak powinni zgadzać się w najważniejszych kwestiach.

Jeśli mama i tata mówią "zanim obejrzysz bajkę, posprzątasz zabawki" i oboje wzmacniają te słowa skutecznym działaniem, wówczas dziecko dostaje jasny komunikat dotyczący zasad i reguł.

Jednak jeśli oboje rodzice mówią to samo, ale tylko mama konsekwentnie wspiera ten komunikat czynami, to dziecko nauczy się najprawdopodobniej, że są dwie zasady" mamy i taty i tylko mama naprawdę oczekuje przestrzegania tej zasady. Tylko zasada mamy wymaga posłuszeństwa. Przy tacie zasada będzie testowana przez dziecko.

Sytuacja komplikuje się też w przypadku wychowywania dzieci przez dziadków. Często zasady, reguły obowiązujące w domu są zupełnie inne niż u babci czy dziadka. Wtedy dziecko może czuć się pogubione i będzie sprawdzało, co tak naprawdę jest ważne, czego się od niego oczekuje.

Najlepiej, jak rodzice ustalą wspólnie, jakie zachowania tolerują, jakie pochwalają, a jakie zabraniają. Ważne, by za każdym razem się trzymać tych ustaleń. Podobnie, jakie konsekwencje dzieci będą ponosić za nieprzestrzeganie zasad.<< powrót          Copyright © 2007 / 2010 kampaniaprzemoc.pl - Program finansowany przez Miasto Wrocław