WROCŁAWSKA KAMPANIA PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

 Wydarzenia
 Cyberprzemoc
 Poradnik FAQ dla rodziców
 Rady dla rodziców
 Organizatorzy
 Archiwum

Wrocław - poniedziałek 2 października 2023

Poradnik FAQ dla rodziców


19. Zamiast karania - przyłap dziecko na "pozytywnym zachowaniu"

Większość rodziców dzieli zachowania dzieci na niewłaściwe i normalne. Skutkiem tego jest wytykanie błędów, eksponowanie niepowodzeń. Łatwo dostrzegają to, co złe, a nad tym co dobre, łatwo przechodzą do porządku dziennego, bo to przecież normalne, a za normalne nie ma co chwalić. Reagują dopiero na niewłaściwe zachowanie dziecka. W ten sposób utrwalają te zachowania, dając dziecku, to co ono najbardziej potrzebuje-swoją uwagę. Dzieci wolą taką uwagę niż żadną. Wszystkie dzieci bowiem chcą zwrócić na siebie uwagę, potrzebują jej jak powietrza do życia. Dlatego dzieci starają się również zwrócić uwagę na siebie poprzez złe zachowanie. Lubią, jak je się chwali, docenia, ale wolą być skrzyczanym niż zupełnie zignorowanym.

Rodzice nie chwalą dzieci, gdy te dobrze się zachowują. Dopiero zauważają je, gdy dziecko zrobi coś złego, zaczyna sprawiać kłopoty. W efekcie może być tak, żeby zwrócić uwagę rodziców, dzieci zaczynają się źle zachowywać.

Aby zwiększyć skuteczność swoich działań wychowawczych rodzice muszą nauczyć się szukać pozytywnych zachowań u dzieci, zauważać je, wyłapywać i nagradzać je uwagą i pochwałą. Ułatwiając dziecku skupianie na sobie uwagi rodzica poprzez odpowiednie zachowania, rodzic wybiera najbardziej efektywny sposób zwiększania liczby zachowań pożądanych i zmniejszania niepożądanych. Po prostu działa to o wiele skuteczniej, niż zwracanie uwagi na dziecko tylko wtedy, gdy zachowuje się niewłaściwie.<< powrót          Copyright © 2007 / 2010 kampaniaprzemoc.pl - Program finansowany przez Miasto Wrocław