WROCŁAWSKA KAMPANIA PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

 Wydarzenia
 Cyberprzemoc
 Poradnik FAQ dla rodziców
 Rady dla rodziców
 Organizatorzy
 Archiwum

Wrocław - poniedziałek 2 października 2023

Poradnik FAQ dla rodziców


15 . Jak zapanować nad gniewem i nie dopuścić do wybuchu agresji na dziecko?

Jeśli czujesz, że za chwilę wybuchniesz, stracisz kontrolę i uderzysz swoje dziecko, najlepiej jak zmienisz sytuacje, pomieszczenie, wyjdziesz do drugiego pokoju i tam się uspokoisz. Poproś, by ktoś zajął się dzieckiem, a jeśli jesteś sam, możesz odesłać dziecko do pokoju lub posadzić go w bezpiecznym miejscu i przeczekać. Ważne, gdy wychodzisz do innego pomieszczenia powiedzieć dziecku, co czujesz np. "zdenerwowałam się i muszę wyjść się uspokoić". Pokazujesz dziecku ważną umiejętność kontrolowania złości, dajesz dobry przykład tego, jak można się w porę wycofać, unikając ostrych i bolesnych słów i zachowań.

Gdy odzyskasz równowagę, wróć do dziecka i spokojnie z nim porozmawiaj.

Możesz w chwili utraty kontroli próbować się uspokoić głęboko oddychając, policzyć do 10, spróbować pomyśleć o czymś przyjemnym, relaksującym.

Pomyślałeś też kiedyś, by zamiast szarpnąć, uderzyć dziecko w chwili utraty kontroli po prostu je przytulić, otulić ramionami, przytrzymać.? Nie ze złości, ale by przerwać to co robi? Spróbuj, a zobaczysz, że to też pomaga uspokoić się i tobie i dziecku. Uścisk nie oznacza, że usprawiedliwiasz niewłaściwe zachowanie dziecka, po prostu okazujesz dziecku, że go kochasz ( mimo, że nie podoba ci się jego zachowanie w tym momencie).

Gdy już stracisz kontrolę nad swoim gniewem po prostu przeproś dziecko, przyznaj się do błędu. Nie obawiaj się przeprosić dziecko, gdy nie udało ci się zapanować nad gniewem. Uszanuj też to, że dziecko może być złe na ciebie jeszcze przez jakiś czas.

Pamiętaj jednak, że nie to jest złe, że czasem denerwujemy i wkurzamy się na dzieci, ale istotne jest, żeby umieć sobie z tym poradzić i nie karać dziecko za własny brak opanowania.<< powrót          Copyright © 2007 / 2010 kampaniaprzemoc.pl - Program finansowany przez Miasto Wrocław