WROCŁAWSKA KAMPANIA PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

 Wydarzenia
 Cyberprzemoc
 Poradnik FAQ dla rodziców
 Rady dla rodziców
 Organizatorzy
 Archiwum

Wrocław - poniedziałek 2 października 2023

Poradnik FAQ dla rodziców


14. Jak reagować na wybuchy złości dziecka?

Gdy twoje dziecko ma napad złości przede wszystkim musisz zadbać o to, by nie zrobiło sobie krzywdy. Możesz przytrzymać je, przytulić i spokojnie być z nim. Dobrym sposobem jest odwrócenie uwagi dziecka.

Możesz również zostawić go, by się wyzłościł, nie koncentruj się jednak na zachowaniu dziecka, nie próbuj go pocieszać, uspokajać, krzyczeć, bo to nic nie da. Daj mu odczuć, że rozumiesz jego uczucia, że nie zostanie ukarany za wyrażanie złości, ale jednocześnie, że nie podoba ci się jego zachowanie. Możesz spróbować mu pomóc znaleźć odpowiednie słowa do opisu emocji, które nim targają, możesz powiedzieć np. "Widzę, że jesteś zdenerwowany, bardzo chciałeś mieć tą zabawkę, prawda?" Podkreśl, że rozumiesz jego chęć posiadania danej rzeczy i wczuj się w jego położenie. To pomoże mu się uspokoić.

Niedopuszczalne jest dla złagodzenia sytuacji, uspokojenia dziecka, danie mu tego, czego się domaga. To będzie dla niego znak, że napad złości, histeria, to dobry sposób na uzyskanie tego, czego chce i z pewnością będzie je wykorzystywać kolejnym razem, gdy spotka się z odmową. Konsekwencja, panowanie nad emocjami to dobry sposób i skuteczny na poradzenie sobie w napadem złości dziecka. Rodzic spokojny, ale stanowczy jest dla dziecka też przykładem, że można panować nad emocjami, wyrażać je w inny sposób niż wybuch, napad złości.

Napady złości to ciężka lekcja cierpliwości dla rodzica, który musi je wytrzymać. Z jednej strony dziecko powinno się przekonać, że złością nie osiągnie tego czego się domaga, z drugiej, że przy rodzicu jest bezpieczne.<< powrót          Copyright © 2007 / 2010 kampaniaprzemoc.pl - Program finansowany przez Miasto Wrocław