WROCŁAWSKA KAMPANIA PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

 Wydarzenia
 Cyberprzemoc
 Poradnik FAQ dla rodziców
 Rady dla rodziców
 Organizatorzy
 Archiwum

Wrocław - czwartek 21 listopada 2024

Poradnik FAQ dla rodziców


12. Czy klaps zawsze jest zły?

Ojciec jest z synem i widzi, jak jego dziecko wali łopatką po głowie młodsze dziecko. Wyciąga synka z piaskownicy i daje mu kilka porządnych klapsów krzycząc: "Pamiętaj, że nie można bić młodszych i słabszych od siebie".

Tak, klaps jest zawsze biciem słabszego. Rodzic wykorzystuje przewagę fizyczną, by ukarać dziecko. Klaps służy wyłącznie rodzicowi przede wszystkim do rozładowania emocji. W ten sposób dorosły wyładowuje swoją złość i gniew, często nie jest to prawdziwe zdenerwowanie na dziecko, że wystarczył drobny impuls, by złość nagromadzona w ciągu dnia (stres w pracy, w domu) wylała się na dziecko.

Klaps to zawsze porażka bezradnego rodzica. Może i dziecko się uspokoi, ale na krótko.

Z czasem jeden klaps nie wystarcza, musi być kolejny mocniejszy, kolejny i tak spirala bicia się rozkręca. Dziecko zaprzestaje niewłaściwego zachowania z powodu lęku, a nie dlatego, że zrozumiało swoje postępowanie. Po jakimś czasie dziecko obojętnieje na klapsy i bicie.

Liczne badania nas skutecznością bicia dzieci doprowadziły do następujących wniosków:

   - Bicie wywołuje strach, dziecko ma pustkę w głowie, nie umie racjonalnie myśleć, popełnia kolejne błędy, bicie nie uczy go niczego

   - Rodzice, którzy biją dzieci uczą je, że przemoc jest dozwolona. Dziecko będzie przenosić te zachowania dalej, np. w szkole, później w dorosłym życiu

   - Bicie wywołuje w dziecku upokorzenie, poniżenie. Nienawiść, jaką dzieci czują po biciu, nie mogą skierować do rodziców, bo boją się odrzucenia. Dlatego obracają tą nienawiść do samego siebie, zaczynają siebie nie lubić

   - Bicie uniemożliwia rozwój pozytywnego poczucia własnej wartości

   - Bicie nie uczy dziecka jak postępować

   - Bicie niszczy zaufanie do rodziców, poczucie bezpieczeństwa dziecka, poczucie, że dzieci są bezpieczne, chronione i akceptowane.

Są sytuacje, kiedy trzeba użyć siły(przewagi fizycznej) - gdy dziecko bije, wybiega na ulicę, wkłada palce do kontaktu. Trzeba wtedy mocno je przytrzymać i stanowczo powiedzieć: "nie zgadzam się!" "Nie wolno".



<< powrót



          Copyright © 2007 / 2010 kampaniaprzemoc.pl - Program finansowany przez Miasto Wrocław