WROCŁAWSKA KAMPANIA PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

 Wydarzenia
 Cyberprzemoc
 Poradnik FAQ dla rodziców
 Rady dla rodziców
 Organizatorzy
 Archiwum

Wrocław - piątek 30 września 2022

Poradnik FAQ dla rodziców


10. Moje dwuletnie dziecko ciągle mówi "nie", "nie chcę" Coraz częściej czuję złość i mam dość ciągłej walki z nim. Jak sobie z tym radzić?

W tym wieku słowo "nie" staje się podstawowym w słowniku dwulatka i nie jest to przejaw celowej złośliwości czy przekory. Dziecko mówiąc "nie" pragnie wyrazić swoją niezależność, podkreślić własne istnienie, zaznaczyć swoją indywidualność i samodzielność. Dziecięce "nie" nie zawsze oznacza odmowy, tylko może być chęcią zwrócenia na siebie uwagi, sprawdzenia, czy reguły, które ustaliłaś naprawdę są ważne. Dziecko może tylko testuje ciebie.

Twoja reakcja na "nie" powinna być spokojna, wyważona, ale równocześnie zdecydowana. Daj dziecku odczuć, że jego sprzeciw choć ważny nie jest decydujący. Potrzebę decydowania o sobie, samodzielności możesz mu spróbować zaspokoić dając mu możliwość wyboru w jakiś mniej ważnych sprawach (wybór spodni, które założy na spacer) pamiętając i dając mu do zrozumienia, że w ważnych sprawach decyzje podejmujesz ty.<< powrót          Copyright © 2007 / 2010 kampaniaprzemoc.pl - Program finansowany przez Miasto Wrocław